THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlna britských kytarovek už je dekádu za námi, ale glasgowský kvartet FRANZ FERDINAND svým loňským debutem řádně hnuli stojatými vodami skotských jezer. Poté co se koncem 90-tých let většina britpopových kapel buďto vydala do promáčených vřešovišť hledat věčný klid, nebo emigrovala k taneční scéně, zbylo na ostrovech jen velmi málo skutečně kvalitních seskupení (COLDPLAY, PLACEBO, RADIOHEAD jsou čestnou vyjímkou), která by měla tu sílu upozornit na sebe v širším měřítku. Čerstvý vítr tedy přišel před zhruba 3 lety ze zámoří, kde nové kapely jako THE STROKES a THE WHITE STRIPES začaly slavit obrovský úspěch. Velká vlna retra byla zahájena a garážové kapely rostly jako houby po dešti. Najednou všichni toužili po autentickém syrovém zvuku, jednoduchých skladbách a romantických postojích. Je jasné, že většina těchto souborů zanedlouho zapadne, aniž by si na ně za pár let někdo vzpomněl. To však není případ FRANZ FERDINAND, kteří stojí tak trochu někde jinde od běžného standardu této retro mánie.
Stylově FRANZ FERDINAND spíše než z garážového počátku 70–tých let čerpají z nové vlny, tedy stylu, který přišel o dekádu později. Automaticky přesné úsporné údery bicích, strojové kytary a typicky britsky zabarvený civilní hlas. Úvodní „Jacqueline“ se po mírném nostalgicky výpravném začátku zlomí v ostrý rock´n´roll . Textově skladba vyvolá vzpomínku na běžné středoškolské trampoty. Druhá „Tell Her Tonight“ má hravou sloku, překrásný refrén a zejména lehkost ranných BEATLES a ROLLING STONES. Třetí automatická „Take Me Out“ je nekoordinovaným pochodem pošahaných igráčků. Největším hitem je jednoznačně „Dark Of The Matinee“, ve které jako jedné z mála na desce můžeme zaslechnout názvuky britpopu. Pro mne jednoznačně skladba roku, která je zároveň songem schopným vybudit ostrovní patriotismus takovou silou, až by při ní do rytmu poskakovali i londýnští bobíci řídící dopravu na Picadilly. Pátá „Auf Achse“ začíná klávesovým motivem upomínajícím na naše televizní pořady z doby komunismu jako „Televizní klub mladých“ a „Studio Jizerka“. Velmi plynulá skladba nadopovaná sladkým mámením s retro tanečním rytmem ztrácejícím se až někde v rajských uličkách. Následuje punkově laděná „Cheating On You“ a hned po ní razantní „This Fire“, která se zdá být díky stálému opakování refrénu nekonečnou. Velmi povedená sloganovitá skladba, která člověku uvízne v hlavě po poslechu celého alba asi nejdéle ze všech. Nejtvrdší skladbou je arogantně znějící sošný „Michael“ s mírně hysterickým refrénem. Předposlední „Come On Home“ s výrazným tanečním rytmem (což je prvek lehce procházející celým albem) a zajímavým klávesovým motivem je nejvíc osvěžující skladbou celé kolekce. FRANZ FERDINAND zkrátka nahráli svěží hitovou kolekci s neuvěřitelnou lehkostí.
Novinka FRANZ FERDINAND je tedy od první po závěrečnou skladbu napěchována výbornými skladbami. Žádná převratná stylová originalita, míchání žánrů, žádná ekvilibristika, zkrátka jen jedenáct znamenitých popově rock´n´rollových písní, občas doplněných klávesovým motivem. Jasně. Vím, jedná se o prostý big beat, jehož nejvýraznější vlastností je extrémní minimalismus, postavený na strojové taneční rytmice, ale ty skladby jsou tak charismatické, osobité a silné, že i přes nástrojovou úspornost skvěle fungují. A rozhodně nejsou rychle oposlouchatelné.
Nejlepší nová britská nezávislá kapela. Mnohem lepší než to nejlepší z britpopu 90-tých let. Prostě velmi silná rocková deska.
8,5 / 10
Alex Kapranos
- zpěv, kytara
Nick McCarthy
- kytara, klávesy
Bob Hardy
- basa
Paul Thomson
- bicí
1. Jacqueline
2. Tell Her Tonight
3. Take Me Out
4. Dark Of The Matinee
5. Auf Achse
6. Cheating On You
7. This Fire
8. Darts Of Pleasure
9. Michael
10. Come On Home
11. 40 Ft
Tonight: Franz Ferdinand (2008)
You Could Have It So Much Better (2005)
Franz Ferdinand (2004)
Nemohu se zbavit pocitu, že brit pop-rock se už delší dobu točí v kruhu, a místo aby se akční rádius tohoto prostoru rozšiřoval, dochází k paradoxu stálého zmenšování poloměru. Čest nezastydlým výjimkám. Mnohé skupiny však v nahuštěném prostoru „koušou sami sebe nebo své předchůdce do ocasu“. A pak už je jen otázka jak dovedně kdo dokáže tvořit tyto typické „písničky“. FRANZ FERDINAND jsou do jisté míry úspěšní, bohužel však příliš neosobní. Nabízejí pouhou kolekci typických postupů, které vycházejí z inspirací třeba starých BEATLES nebo pro mě nepochopitelně protěžovaných COLDPLAY. FRANZ FERDINAND jsou prostě přespříliš svázaní do klišé, chybí trocha snahy protrhnout ten bludný kruh do sebe se uzavírající britské pop-rock scény.
Jeden z príjemných nemetalových objavov! Veľmo dobré...
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.